2019 Race Results

View all the results for all team participating in 2019
Open Men
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
89 Island Honda Banzai Bill Brett 338 1 1 03:04:42
15 Ski & Surf Shop Tsunami Rupert Wong 327 2 2 03:14:12
116 Comox Valley Glassholes Alex MacKay 316 3 6 03:37:29
99 Cona Hostel Brian Scott 359 4 8 03:43:04
110 What’s that smell? 2.0 Bill Floyd 381 6 26 04:07:47
127 No Regret-Skis Kylee Savage 344 7 27 04:09:56
18 The Climbing Dirtbags Meaghan Valdmanis 363 8 39 04:16:04
112 Coming up behind you Jaimen Cronk 243 9 40 04:17:06
120 Black creek Hardcore David Janzen 247 10 47 04:18:38
131 North Island College Jason Wallace 236 11 49 04:19:46
109 Lucky Staches Nick Lade 326 12 52 04:23:34
135 Nunsense Tai Adler 295 13 57 04:29:08
93 Casual On-Callogists Adele Woodyard 321 14 58 04:29:15
119 Mosaic Forests Corey Mathieson 378 15 66 04:35:00
48 Great Blue Siege Samantha Heron 363 16 67 04:35:05
71 All Swedish no Finish Alexa Bruinsma 273 17 69 04:35:47
136 Runge’s Germanators Sean Ferguson 340 18 74 04:38:16
104 Kind of Old Kind of Fat Kind of Slow Scott Brown 336 19 94 04:49:47
88 Archipelago Hellfish Nick Bekolay 304 20 100 04:53:30
130 Comox Fire Dawgs Chris Gytenbeek 327 21 101 04:53:35
83 Bald Anglers Patrick Whittaker 383 22 113 05:02:57
90 Edgett Excavating Megan Mclennan 339 23 127 05:16:47
125 Mowi Power Chris Read 368 25 137 06:09:02
Open Women
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
46 Kinda Fit Kinda Lazy Jasmine Bone 342 1 24 04:05:57
14 50 Shades of Neon Jennifer Macy 329 2 45 04:18:06
65 Wild Things Heather Smith 281 3 54 04:24:53
45 Heather’s Hot Doggerz Heather jenkins 287 4 55 04:27:05
50 Banana Slugs – The Sluggle is Real Sandra Frey 267 5 73 04:38:00
56 Sister Sister Michelle Buxbaum 311 6 75 04:38:59
72 Sea to Sky to Just One Guy Tara Justice 280 7 78 04:41:24
20 Vic City Vixens Martina Nowak 323 8 93 04:49:37
8 I.V. League Andraya Walters 239 9 103 04:55:16
79 Sea to Sky to Just One Guy 2 Zoe Zimmerman 280 10 120 05:09:15
39 Mountain Mamas Nicole Lewis 305 11 125 05:15:10
67 Not Your Average Motha Michelle Brown 347 12 131 05:18:27
42 Worst Pace Scenario Laura Granger 284 13 134 05:26:47
Open Mixed
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
10 Badass Flossers – Crown Isle Dental Steve Butcher 351 1 4 03:30:34
68 Blue Toque Sports Salinas LaPerriere 371 2 9 03:45:29
55 Natural High David Rathlef 357 3 15 04:01:24
38 Pocket Rockets9 Samuel Lu 241 4 21 04:04:29
94 Fit Health and Fresh Physio Dustin Fraser 313 5 32 04:13:21
97 J. Morris Athletic Therapy Jessi Morris 377 6 35 04:14:05
37 Scott’s Tots Cassie R McDonald 250 7 41 04:17:09
124 The Fuzzy Pickles Phil Winter 278 8 43 04:17:38
51 The SPL Lodgie Crew Allie Nassichuk 302 9 46 04:18:31
80 Swipe Right Graham Peterson 249 10 48 04:19:07
11 Gone with the wind Vicky Christmann 311 11 50 04:20:10
22 40 Below Friends Andrew Matthews 279 13 68 04:35:23
111 The Saratoga Spawners Delange 291 14 70 04:37:34
66 Promise Landers Sanna Larose 278 15 72 04:37:57
108 The Holy Smokes Sarah Dogherty 284 16 76 04:39:06
9 Hamburger Hillbillies Chantel Connell 339 17 79 04:41:25
133 Wild + United Athletics Team 2 Matt O’Meara 317 18 80 04:42:32
81 Shoreline Orthodontics Michelle Kosmowski 332 19 84 04:43:53
21 Brown Flawless French Braids Liz Brown 307 20 86 04:46:08
117 It’s Going Tibia Okay Elyse 273 21 87 04:46:08
101 Steady Yeti Jake Tinkler-Josephi 292 22 89 04:47:26
58 CSEE Student team (category – Mixed Open). Manny Asistores 224 23 90 04:47:36
49 Yelp for Help. Claire 316 24 99 04:52:26
73 The Mudflaps Kristy Gabelhouse 357 25 104 04:55:29
23 Are we there yet? Melissa Dinsdale 339 26 108 04:59:56
29 Oyster River Fire Bruce Green 329 27 111 05:02:36
64 MaqFlys Michelle Levesque 375 28 116 05:06:13
2 Lifepack Ashley 283 29 117 05:07:36
114 Baby Catchers Emma Gledhill 384 30 118 05:07:54
62 McKenzie Vet Helen Rae 303 32 123 05:13:18
70 Orange is the New Black Donna Cloutier 384 33 124 05:13:45
53 Archipelago Nerdibranchs Shelagh McKellar 265 34 126 05:15:32
17 SuperFISHial Mel Barry 359 35 128 05:18:05
69 Wild + United Athletics Team 1 Morgan Klieber 330 37 132 05:18:39
137 Slow MOTIon Tallina McRae 348 38 133 05:26:11
74 Retroglyph Sylvia Hall Andrews 381 39 135 05:32:53
103 Origin Integrated Health Brittany Filipetti 307 NA NA Disqualified
Masters Men
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
12 Strathcona Park Lodge Ryan Stuart 396 1 3 03:28:38
6 TSOLUM MOBILE VET Peter Parke 410 2 7 03:39:40
106 But first, Biblio Tacos Emilie Thy 344 3 11 03:58:22
57 CSEE Faculty team Kerry Wadsworth 392 4 14 04:00:49
85 Pedal Your World Ken Clausen 473 5 22 04:05:00
123 Standingbear Kai Lawrance 373 6 33 04:13:24
126 The Whiskey Chasers Heather Klassen 386 7 36 04:14:05
78 Waterline Surge Simon Wing 365 8 71 04:37:56
30 Here for the Beer Mark Arsenault 420 9 81 04:42:39
121 Victorious Secret Scott Guthrie 433 10 98 04:52:23
26 Royal LePage Renegades Amy Deneer 399 12 110 05:01:12
84 Campbell River Professional Firefighters Local 1668 Tyler Saxby 393 13 115 05:05:51
Masters Women
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
16 Team ELM! Sarah Seads 447 1 16 04:01:35
47 I thought this was a pub crawl Kelly Roloff 416 2 23 04:05:21
63 Waverunners & Friends Colleen Delaney 373 3 31 04:12:36
31 CrossFit Dodge City Ally Greer 379 4 34 04:13:35
75 She-Unit Jennifer Bell 361 5 83 04:43:34
Masters Mixed
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
24 Yin Rick Smith 402 1 17 04:02:33
77 Refried Freinds Patricia Kay Good 542 2 28 04:11:52
25 Yang Rick Smith 406 3 29 04:12:01
115 Careless Hipsters Andrea McLaughlin 360 4 61 04:30:54
105 Comox Valley Triathlon Club Kerri Brownie 468 5 62 04:32:27
60 Surf and Protect Heather Larsen 393 6 77 04:40:39
28 Hemi Hybrids Mike Marchi 410 7 91 04:49:01
52 Mix Masters David Redpath 365 8 92 04:49:16
92 Courtenay MassageTherapy Willie Muller 404 9 96 04:50:51
122 Has anyone seen our kids? Grace Bell 403 10 97 04:51:16
44 Slow pokes Leslie sansalone 406 11 102 04:54:02
102 Motion of the Ocean Joy Daniel 360 12 112 05:02:53
95 Sterling Salar Diane Morrison 422 13 114 05:03:07
Grand Masters Men
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
34 Ace of Pace Brad Piercy 516 1 10 03:53:59
3 Gen X-Men Mike Tunnah 415 2 12 03:58:29
32 Cumberland Brewing Jay Campbell 484 3 18 04:02:42
132 Island Cycle Hubert Bunce 518 4 19 04:03:02
27 Cumberland Hotel Lucky Crew Harry Kleiner 450 5 51 04:22:15
19 Denman Island Titans Noel Villard 586 6 60 04:30:14
33 Snowballs and Sushi Graham Edwards 529 7 63 04:32:35
128 Alder Docks Robert Ramsey 520 8 82 04:43:18
40 Donnie and the Cruisers Donny Brenson 480 9 85 04:43:58
61 Reliable Autobody 86’ers Mike Blomquist 451 10 106 04:56:00
107 Mainroad Marvels David Turenne 445 11 122 05:11:44
Grand Masters Women
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
13 Vitamin I Michele Genge 533 1 56 04:27:10
59 A stitch in time Sue Bloxsome 501 2 59 04:29:22
5 Snow 2 Slurzzz Norma Winsper 440 3 105 04:55:43
Grand Masters Mixed
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
43 Hollyburn Oldies David Helliwell 467 1 5 03:30:57
82 Black Creakers Dan Talbot 478 2 13 04:00:40
4 Parksville Panters Rob Waite 475 3 30 04:12:33
7 Beaufort Whalers Brenda Cuggy 465 4 64 04:33:38
76 CDMC Mixed Nuts Julianna Wells 488 5 136 05:53:57
Great Grand Masters Mixed
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
36 LES FORMIDABLES Sheri Plummer and Judy Kemp 613 1 109 05:00:19
Juniors Men
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
129 Not Fast, Just Furious Joanna Waite 172 1 88 04:46:08
139 All Sport Senders Chayton Lapp 152 2 95 04:50:43
Juniors Women
eam Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
54 Hollyburner Girls Gillian Helliwell 142 1 20 04:03:23
Juniors Mixed
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
134 Hobbits Revenge Crystal Gaudry 146 1 38 04:15:04
98 River Rage Sylvie Johnston 168 2 44 04:17:45
Great Grand Masters Men
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
87 The Tombstones Stan Hanson 563 1 37 04:14:59
35 Great Expectations Bill Vinton 608 2 42 04:17:38
113 Quadra Island Great Grand Masters Jack Mar 610 3 65 04:34:28
Military Teams Open Men
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
91 The Wolves Ashley Barker 340 5 25 04:07:24
96 19 Air Maintenance Sports Maggie Jacula 342 24 130 05:18:13
Military Teams Open Mixed
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
100 Asclepius Amanda 292 36 129 05:18:07
Military Teams Maters Men
Team Number Team Name Team Captain Team Age Category Placement Overall Placement Time
138 SNAKE’s Jean-Pierre Dionne 345 11 107 04:58:18
118 The Replacements Jeffrey McIsaac 368 14 121 05:11:39